hack-haber

ABD, Yıkıcı Siber Saldırılar nedeniyle 6 Rus İstihbarat Subayını Suçluyor

ABD hükümeti Pazartesi günü altı Rus istihbarat subayını diğer ülkeleri bozmak ve istikrarı bozmak ve parasal kayıplara yol açmak amacıyla yıkıcı malware saldırıları düşürmekle resmen suçlamada

Adalet Bakanlığı'na(DoJ)göre, Rusya Ana İstihbarat Müdürlüğü'nün (GRU) Birim 74455'inde çalışan şahıslar, "bugüne kadar tek bir gruba atfedilen en yıkıcı ve yıkıcı bilgisayar saldırılarını" yapmakla suçlanıyorlar.

Altı kişi - Yuriy Sergeyevich Andrienko, Sergey Vladimirovich Detistov, Pavel Valeryevich Frolov, Anatoliy Sergeyevich Kovalev, Artem Valeryevich Ochichenko ve Petr Nikolayevich Pliskin - bilgisayar sahtekarlığı ve suistimal, dolandırıcılık, tel dolandırıcılığı, korumalı bilgisayarlara zarar verme ve ağırlaştırılmış kimlik işlemek için komplo kurmakla suçlanıyor.

Savcılar, "Komplonun amacı, yıkıcı kötü amaçlı yazılımlar dağıtmak ve Rusya'nın stratejik çıkarları için kurban bilgisayarlarına yetkisiz erişim ('hackleme') yoluyla başka yıkıcı eylemlerde bulunmaktı." dediler.

"Komplonun devamında, Andrienko, Detistov, Frolov, Kovalev, Ochichenko, Pliskin ve büyük jüri tarafından bilinen ve bilinmeyen diğer kişiler, kurbanlar tarafından kullanılan bilgisayarlara karşı zıpkınla kimlik avı kampanyaları ve diğer ağ izinsiz giriş yöntemleri ni temin, bakımını ve sunucuları, e-posta hesaplarını, kötü amaçlı mobil uygulamaları ve ilgili hack altyapılarını temin ettiler, korudular ve kullandılar."

Beş yıl önce, (APT28, Telebots, Voodoo Bear veya Iron Viking olarak da bilinir) grubuna ait Rus bilgisayar korsanları, bir çılgınlığa başlamadan önce BlackEnergy, Industroyer ve KillDisk gibi kötü amaçlı yazılımları kullanarak Ukrayna'nın elektrik şebekesine, Maliye Bakanlığı'na ve Devlet Hazine Hizmetine saldırdı. 2017'de NotPetya'yı serbest bırakmak ve Pyeongchang Kış Olimpiyatları'nı kimlik avı kampanyaları ve "Olympic Destroyer" kötü amaçlı yazılımıyla hedeflemek gibi yıkıcı siber saldırıların sayısı.

Altı kişi NotPetya, Olympic Destroyer, KillDisk kötü amaçlı yazılım için bileşenler geliştirmenin yanı sıra 2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları'na yönelik zıpkınla kimlik avı kampanyaları hazırlamakla ve Fransa, Gürcistan, Hollanda, Kore Cumhuriyeti, Ukrayna, İngiltere ve ABD'deki bilgisayar ağlarına zarar vermek ve aksamalarla sonuçlanan bir şekilde suçlanıyor.

"Örneğin, NotPetya malware iki hastane, 60 ofisleri ve 18 toplum uydu tesisleri aracılığıyla Pennsylvania Batı Bölgesi vatandaşlarına kritik tıbbi hizmetler Heritage Valley sağlanması bozuldu," DoJ dedi. "Saldırı hasta listelerinin, hasta geçmişinin, fizik muayene dosyalarının ve laboratuvar kayıtlarının kullanılamamasına neden oldu."

Bildiride, "Heritage Valley, yaklaşık bir hafta boyunca kritik öneme sahip bilgisayar sistemlerine (kardiyoloji, nükleer tıp, radyoloji ve cerrahi ile ilgili olanlar gibi) ve yaklaşık bir ay boyunca idari bilgisayar sistemlerine erişimini kaybederek halk sağlığı ve güvenliğine tehdit oluşturmaktadır." ifadesi yer aldı.

NotPetya'nın yol açtığı toplam zarar, bugüne kadar 10 milyar doları aştı ve Maersk, Merck, FedEx'in TNT Express, Saint-Gobain, Mondelēz ve Reckitt Benckiser gibi birçok çokuluslu şirketi sakatladı.

Benzer bir gelişmede, İngiltere hükümeti gru'yu bu yazın başlarında 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nda yetkililer ve kuruluşlara karşı siber keşif yapmakla da suçladı.

Bu GRU'nun DoJ tarayıcısının altına ilk geldiği sefer değil. İki yıl önce,ABD hükümeti dopingle mücadele çabalarına karşı yürütülen nüfuz ve dezenformasyon kampanyası kapsamında ABD taraflarına yönelik karmaşık bilgisayar izinsiz girişleri yapmakla askeri istihbarat teşkilatı için çalışan yedi subayı suçladı.Yazar


Yorumlar Toplam Yorum Henüz yorum Yapan Yok


Yorum Yap


Scroll to Top