hack-haber

Altı ay içinde, bilgisayar korsanları Rus hükümet sistemlerine bir milyardan fazla kez saldırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Andrey Krutskikh'in uluslararası bilgi güvenliği direktörü 29 Haziran'da International Life dergisinde yayınlanan bir röportajda, yılın başından bu yana Rusya'nın altyapı dijital nesnelerine bir milyardan fazla siber saldırı düzenlendiğini söyledi.

Krutskikh, “Bu yılın başından bu yana, Rusya Federasyonu'nun kritik bilgi altyapısı üzerinde 1 milyardan fazla zararlı bilgi etkisi kaydedildi” dedi.
Ona göre, koordineli hedefli saldırılar daha sık hale geldi. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, bu tür eylemlerin sayısı 12 bini aşarken, devlet yetkilileri, kredi ve finans sektörü, sağlık, savunma sanayi, bilim ve eğitim hedefleri ana hedef olarak seçildi.

Cumhurbaşkanı özel temsilcisinin "Bu rakamlar bilgisayar saldırılarının yol açtığı muazzam tehlikeyi teyit ediyor, çünkü saldırıya uğrayan nesneler toplumun ve devletin günlük yaşamını ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlıyor."

Ona göre, en büyük tehlike, çevrim içi alandaki olayların çevrimdışı ortamda tam ölçekli bir çatışmaya yol açabilmesidir. Bu nedenle Krutskikh, Rusya'nın dünya toplumuna yeni dijital çağda terörizme karşı işbirliği çağrısını bir kez daha hatırlattı. Uzman, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) kullanımının Devletlerin egemenliğini tehdit ettiğinden emindir.

"Rusya, özellikle dijital çağda terör tehdidine karşı mücadelede daha etkili uluslararası işbirliği çağrısında bulunuyor. Teröristlerin BİT kullanımı, bu teknolojilerin yasadışı kullanımından kaynaklanan uluslararası barış ve güvenliğe açık bir meydan okuma. sadece cezai bir sorun, aynı zamanda politik bir sorundur.Bu tür eylemler Devletlerin egemenliğini ihlal etme ve içişlerine müdahale etme tehdidi oluşturur "dedi.

Krutskikh'in 2019 yılında siber saldırıların sayısının arttığını, Rus devlet yapılarına yılda sadece yaklaşık 70 milyon saldırı gerçekleştirildiğini hatırlayın. Bunun küresel ölçekte verdiği zarar zaten trilyonlarca dolar olarak ölçülüyor, 2022'ye kadar 8 trilyon dolara ulaşacak.
 
Yorumlar Toplam Yorum Henüz yorum Yapan Yok


Yorum Yap


Scroll to Top