hack-haber

Fidye yazılımı saldırısına uğrayan UHS hastaneleri

ABD'deki en büyük sağlık hizmeti sağlayıcılarından biri olan Universal Health Services (UHS), hafta sonu bir fidye yazılımı saldırısından etkilendi.

UHS çalışanlarına göre, fidye yazılımı saldırısı Pazar sabahı gerçekleşti ve hastane Pazar sabahından bu yana dahili BT sistemleri olmadan çalışıyor.

UHS tesisleri laboratuvar çalışması yapamayınca hastaların bir kısmı geri çevrildi ve acil durumlar başka hastanelere yönlendirildi. Etkilenen hastaneler, ameliyata ihtiyaç duyan hastaları yakındaki diğer hastanelere yerleştiriyor.

Çalışanlar, bilgisayarların yeniden başlatıldığını ve ekranda bir fidye notunun göründüğünü söyledi. Bazı raporlar, saldırı gerçekleştiğinde, birden çok virüsten koruma programının saldırı tarafından devre dışı bırakıldığını ve sabit sürücülerin etkinlikle aydınlandığını belirtiyor.

BT personeli, çalışanlardan bilgisayarları kapatmalarını istedi ve saldırganların ağdaki tüm cihazlara erişmesini engellemek için sistemler çevrimdışı tutuldu.

Çeşitli kaynaklara göre, Kuzey Carolina, Teksas, Arizona, Florida ve Kaliforniya'da UHS hastaneleri ve bakım merkezleriyle ilgili BT sorunları bildirildi.

Bir Amerikan Fortune 500 şirketi olan UHS, ABD ve Birleşik Krallık'ta 400'den fazla hastane ve bakım merkezini yöneten 90.000'den fazla çalışana sahiptir. Yani, saldırının kesin boyutu henüz belirlenmedi.

Bir çalışan, siber saldırı sırasında, olayın bu uzantıyı kullanan Ryuk adlı bir fidye yazılımı türünden kaynaklandığını gösteren .ryk uzantısını içerecek şekilde yeniden adlandırıldığını söyledi.

Ryuk aylardır sessiz kalan bir fidye yazılımı operasyonu, geçen haftadan bu yana normal operasyonlara döndü.

UHS, güvenlik olayını kabul etti ve olayda hasta veya çalışan verilerinin etkilenmediğini doğruladı.
Yorumlar Toplam Yorum Henüz yorum Yapan Yok


Yorum Yap


Scroll to Top