hack-haber

Google, Play Store'dan 21 Kötü Amaçlı Android Uygulaması Kaldırdı

Google, söz konusu uygulamaların müdahaleci reklamlar sundığının ortaya çıkmasının ardından, birçok Android uygulamasını resmi Play Store'dan kaldırmak için devreye girdi.

Bulgular, 21 kötü amaçlı uygulamanın (liste burada) Google'ın uygulama pazarından yaklaşık sekiz milyon kez indirildiği söylenen Çek siber güvenlik firması Avast tarafından Pazartesi günü bildirildi.

Uygulamalar zararsız oyun uygulamaları kılığına girdi ve uygulama dışında müdahaleci reklamlar sunma yetenekleriyle tanınan ünlü bir Truva atı olan HiddenAds kötü amaçlı yazılımlarıyla dolu bir şekilde geldi. Operasyonun arkasındaki grup, kullanıcıları uygulamaları indirmeye çekmek için sosyal medya kanallarına güveniyor.

Bu Haziran ayı başlarında Avast, cihaz çapında müdahaleci reklamlar görüntülemek için yararlanılan 15 milyondan fazla indirmeiçeren 47 oyun uygulamasıiçeren benzer bir HiddenAds kampanyası keşfetti.

Avast'tan Jakub Vávra, "Reklam yazılımlarının geliştiricileri, normal pazarlamacıların yaptığı gibi sosyal medya kanallarını giderek daha fazla kullanıyorlar." dedi. "Bu kez, kullanıcılar YouTube'da oyunların tanıtımını veren reklamlarla hedeflendiklerini bildirdiler."

google android adware malware apps

"Eylül ayında, biz TikTok üzerinden adware yayıldı gördüm. Bu sosyal ağların popülaritesi onları daha genç bir kitleyi hedef almak için siber suçlular için de cazip bir reklam platformu haline getiriyor."

Kurulduktan sonra, uygulamalar yalnızca silinmesini önlemek için simgelerini gizlemekle kalmıyor, aynı zamanda alakalı görünen reklamların arkasına da gizler ve bu da onları tanımlamayı zorleştirir.

Buna ek olarak, uygulamalar atlanamayan zamanlanmış reklamları göstermek için diğer uygulamaların üzerine çizim yapma ve bazı durumlarda kullanıcıları reklamlarla bombardıman etmek için tarayıcıyı bile açma özelliğine sahiptir.

Bu tür uygulamalar cihazın uygulama yöneticisi özellikleri aracılığıyla kaldırılabilir, ancak reklamların kaynağı olan tam uygulamayı aramak ve bunları kaldırmak için kullanıcıların onus koyar.

Google, kendi adına, aktif Google Play Store sızan haydut Android uygulamaları durdurmak için çalışıyor. Google Play Protect'i zararlı olabilecek uygulamaları taramak için bir araç olarak kullandı ve aynı zamanda geçen yıl siber güvenlik firmaları ESET, Lookout ve Zimperium ile işbirliği içinde uygulama tabanlı kötü amaçlı yazılım riskini azaltmak için bir "App Defense Alliance" geliştirdi.

Eğer bir şey varsa, en son haberler kullanıcıların herhangi bir uygulamayı yüklemeden önce yorumları, geliştirici ayrıntılarını ve istenen izinlerin listesini incelemeleri için gereken başka bir nedendir.Yazar


Yorumlar Toplam Yorum Henüz yorum Yapan Yok


Yorum Yap


Scroll to Top