hack-haber

Polis Şifrelenmiş Sohbet Ağına Saldırdıktan Sonra Yüzlerce Suçluyu Tutukladı

Ortak bir operasyonda, Avrupa ve İngiliz kolluk kuvvetleri, yakın zamanda yüzlerce uyuşturucu satıcısı ve diğer suçluları uyuşturucu anlaşmalarını, kara para aklama, gasplar ve hatta cinayetleri planlamak için kullanılan şifreli bir sohbet uygulamasının küresel ağına sızdıktan sonra tutukladı .

Çok gizli şifreli iletişim uygulaması olarak adlandırılan EncroChat , anonimlik ve güvenlik için GPS, kamera ve mikrofon işlevselliği kaldırılmış özelleştirilmiş bir Android tabanlı telefona önceden yüklenmiş olarak gelir.

EncroChat telefonları güvenli anlık mesajlaşma, VOIP çağrısı, kendi kendini imha mesajları için önceden yüklenmiş uygulamalarla güvenli bir şekilde veri ve mesaj alışverişi yapmayı hedefler ve kullanıcıların sorun anında tüm verileri uzaktan silmelerine izin veren bir 'kill kodu' işlevselliği içerir.

Altı aylık bir abonelik için 1.500 £ civarında olan telefon ve servislerinin dünya çapında 60.000 kullanıcısı ve İngiltere'de yaklaşık 10.000 kullanıcısı vardı.

"EncroChat telefonları, müşterilere mükemmel anonimlik (müşterinin hesabında cihaz veya SIM kart ilişkilendirmesi yok, izlenebilirliğin olmadığını garanti eden koşullar altında edinme) ve hem şifreli arayüzün (çift işletim sistemi, şifrelenmiş arayüz gizli olduğu) mükemmel bir takdir garantisi olarak sunuldu. algılanamayacak şekilde) ve terminalin kendisi (kamera, mikrofon, GPS ve USB bağlantı noktasının çıkarılması) "dedi.

Bununla birlikte, şifreli iletişim ağı o kadar güvenli değildi, çünkü Fransız ve Hollanda polisi ağa başarılı bir şekilde hacklendi ve milyonlarca mesajı ve yüz binlerce görüntüyü "şüphesiz gönderenlerin omzunun üzerinden" gerçek zamanlı olarak analiz etti.

Uluslararası kolluk kuvvetleri Encrochat'ı başarıyla söktü ve en ağır suçluların bazıları tarafından kullanılan kilit iletişim ağlarından birini bozdu. Ulusal Suç Ajansı , Europol ve Metropolitan Polis Perşembe günü onlar EncroChat sunucularını kapatıp el konulmasıyla sonuçlanmıştır iki kolluk kuvvetleri dahil 746 şüpheliyi tutukladığını açıkladı:
 

  • 54 milyon £ 'dan fazla yasa dışı nakit,
  • AK47 saldırı tüfeği, hafif makineli tüfekler, tabancalar, dört el bombası ve 1.800'den fazla mermi dahil 77 ateşli silah
  • İki tondan fazla Sınıf A ve B ilacı
  • Yasadışı bir laboratuvardan 28 milyondan fazla Etizolam hapı (Valium sokak)
  • 55 yüksek değerli otomobil ve 73 lüks saat

NCA, rakip çetelerin İngiltere sokaklarında kaçırma ve infaz gerçekleştirmelerini engelleyerek 200'den fazla tehdidi başarıyla hafifletmek için polis ortaklarıyla da yakın bir şekilde çalıştı.

"2020'nin başlarında EncroChat, muhtemelen suç faaliyeti ile uğraşan kullanıcılardan çok yüksek bir paya sahip en büyük şifreli dijital iletişim sağlayıcılarından biriydi. Kullanıcı sıcak noktaları özellikle kokain ve esrar ticareti için olduğu kadar kara para aklama için de kaynak ve hedef ülkelerde mevcuttu merkezleri, "dedi Europol.

Kolluk kuvvetleri, bu yıl Mart ayında EncroChat'in şifreleme kodunu kırdığını ve 1 Nisan'dan itibaren verilere girmeye başladığını iddia etti. 13 Haziran'da EncroChat, platforma nüfuz ettiğini fark etti ve kullanıcılarına cihazlarını atmalarını isteyen bir mesaj gönderdi. sunucular kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilmişti.

"JIT'e (ortak soruşturma ekibi) katılmayan ancak özellikle İngiltere, İsveç de dahil olmak üzere organize suçta aktif kişiler tarafından bu telefonların yasadışı kullanımından etkilenen birçok ülkede çok sayıda şüpheli tutuklandı ve Norveç, "dedi Europol.

"Operasyonun etkileri, yüzlerce devam eden soruşturmaya bilgi sağlandığı ve aynı zamanda organize suçla ilgili çok sayıda yeni ceza soruşturmasını tetiklediği için, yıllar boyunca ceza çevrelerinde yankılanmaya devam edecek. Avrupa kıtasında ve ötesinde. "
Yorumlar Toplam Yorum

https://thecybermagazin.com/assets/img/3.gif

Lol4hax 112

interesting

Beğen
https://thecybermagazin.com/assets/img/3.gif

DieNock 112

Çok yararlı Bir konu başlığı olmuş.Devamının gelmesi dileğiyle <3

Beğen
https://thecybermagazin.com/assets/img/3.gif

Özkan Uysal 112

Faydalı bilgi teşekkürler.

Beğen

Yorum Yap


Scroll to Top