hack-haber

Rus hacker 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Rus asıllı hacker Aleksei Yurievich Burkov kredi kartı sahtekarlığı, bilgisayar korsancılığı ve diğer suçları kolaylaştırmaya yönelik açtığı iki yasadışı web sitesini yönetmekten suçlu bulundu, 9 yıl hapis cezası aldı. Ocak ayında kredi kartı sahtekarlığı ile kendisine yöneltilen beş suçtan yargılandı, ikisinde suçlu bulundu. 

 Virginia'nın Doğu Bölgesi ABD Avukatı G. Zachary Terwilliger, "Aleksei'nin devasa sahtekarlığı yüz binlerce insanı kurban etti ve 20 milyon doların üzerinde zarara yol açtı." dedi.

 "Küresel siber suçla mücadele, siber suçun organize ve hiper uzmanlaşmasına izin veren Burkov gibi hesap verebilir liderleri elinde tutmak anlamına gelir. Bu karmaşık davadaki müthiş çalışmaları için savcılarımıza ve soruşturma ortaklarımıza teşekkür etmek istiyorum." diye ekledi.

Cardplanet'e ek olarak, Burkov, seçkin siber suçlular için yalnızca çalınan kişisel kimlik bilgilerini (PII), kötü amaçlı yazılımları ve kara para aklama ve hackleme gibi diğer suç hizmetlerini tanıtan bir başka davetli forum web sitesi işletti.

Burkov'un siber suç forumunun bir üyesi olmak için, birinin sigorta olarak 5.000 dolar ödemesi ve mevcut üç üyenin siber suçlular arasındaki mükemmel itibarını garanti etmesi gerekiyordu.

Mahkeme belgelerine göre, bu tür tedbirler "kolluk kuvvetlerinin Burkov'un siber suç forumuna erişimini engellemek ve forum üyelerinin forumda iş yaparken yapılan herhangi bir anlaşmayı onurlandırmasını sağlamak için uygulandı."

 Burkov, Aralık 2015'te Tel Aviv, İsrail yakınlarındaki Ben-Gurion Havaalanı'nda tutuklandı ve İsrail Yüksek Mahkemesi ve İsrail Yüksek Adalet Divanı'na iade edilmesine yönelik itirazlarını kaybettikten sonra Kasım 2019'da ABD'ye iade edildi. ABD'ye iade edilmesinden önce Rusya, İsrail'e, uyuşturucu suçlarından ötürü Rusya'da hapsedilen İsrail vatandaşı Naama Issachar'ı serbest bırakmak karşılığında Burkov'u serbest bırakması için bir anlaşma teklif etti, ancak İsrail, Burkov'u serbest bırakmayı reddetti ve ABD'nin iade talebini onayladı. 

 Burkov, Ocak ayında kabul ettiği suçlamalar için en fazla 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı, ancak bugün ABD federal bölge mahkemesi hakimi onu dokuz yıl hapse mahkum etti.Yazar


Yorumlar Toplam Yorum Henüz yorum Yapan Yok


Yorum Yap


Scroll to Top