hack-haber

'Satori' IoT DDoS Botnetin Yapımcısına 13 ay hapis cezası !!

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı dün botnet kötü amaçlı yazılım oluşturma, çok sayıda sisteme bulaşma ve daha sonra bu sistemleri kötüye kullanmak için kötüye kullanma nedeniyle 22 yaşındaki Washington merkezli bir hacker'ı 13 ay boyunca federal hapis cezasına çarptırdı çeşitli çevrimiçi hizmet ve hedeflere karşı dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarını ölçeklendirir.

Mahkeme belgelerine göre , Vancouver'da yaşayan Kenneth Currin Schuchman ve suç ortakları –Aaron Sterritt ve Logan Shwydiuk– en az Ağustos 2017'den beri birden fazla DDoS botnet kötü amaçlı yazılımı oluşturdu ve bunları yüz binlerce ev yönlendiricisi ve diğer İnternet'i köleleştirmek için kullandı. bağlı cihazlar.

Satori, Okiru, Masuta ve Tsunami veya Fbot olarak adlandırılan bu botnetler, rezillerin ardıllarıydı.IoT kötü amaçlı yazılım Mirai , esas olarak Mirai'nin kaynak kodunu kullanarak oluşturulduklarından, gelişen hedeflere karşı onları daha sofistike ve etkili hale getirmek için bazı ek özellikler eklenmiştir.

Mirai botnet'in orijinal yaratıcıları 2018'de tutuklanıp mahkencedm edildikten sonra bile , 2016'da çevrimiçi olarak kaynak kodunun sızması sonrasında birçok varyant ortaya çıktı . Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan

bir basın açıklamasına göre , birincil amaç diğer siber suçluların botnet ağlarına erişimini kiralayarak para kazanmak için Schuchman ve hack ekibi, boto'yu DDoS saldırıları gerçekleştirmek için kullandı.

2017'nin sonlarında CheckPoint araştırmacıları, Mirai varyantı Satori'yi, yalnızca 12 saat içinde 200.000'den fazla IP adresine bulaşan Huawei HG532 cihazlarında sıfır gün RCE güvenlik açığından (CVE-2017-17215) yararlandığını tespit etti .

Rapor, kötü amaçlı yazılımı bir hacker ile FBI'ın soruşturmasından sonra Kenneth Currin Schuchman'ı ortaya çıkaran 'Nexus Zeta' adlı diğer takma adıyla bağladı.

ABD'li Avukat Schroder, "Siber suçlular anonimliğe bağlı, ancak adaletin gözünde görünür durumda." Dedi. "Bugünkü cezalar, kolluk kuvvetlerimiz ve özel sektör ortaklarımızla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Alaskalar ve kurbanları avlayanları bulma ve adalete teslim etme yeteneğine sahip olduğumuzu hatırlatmalıdır."

FBI'lardan Sorumlu Özel Temsilci Robert W. Britt, "Siber saldırılar, özellikle daha uzak topluluklarımızdakiler olmak üzere Alaskans'a ciddi zarar veriyor. İnternet'e bağlı cihazların sayısının artması ağ güvenliğimize ve günlük yaşamımıza zorluklar getiriyor." Demirleme Saha Ofisi.

"FBI Demirleme Saha Ofisi, bu cihazların küresel olarak zarar görmesi ve aynı zamanda kendi mahallelerimizde zarar vermek için kullanan suçlularla mücadele etmek için ortaklarımızla birlikte yorulmadan çalışmaya devam edecektir."

Schuchman ve meslektaşları "Vamp" veya "Viktor" olarak da bilinen 20 yaşındaki İngiliz vatandaşı Sterritt ve 31 yaşındaki Kanadalı Shwydiuk, "Drake" olarak da bilinir

Schuchman, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası'nı ihlal ederek, bilgisayarlarla bağlantılı bir sahtekarlık ve ilgili faaliyetten suçlu olduğunu iddia ettikten sonra ABD Bölge Başkanı Hakim Timothy M. Burgess tarafından hapse mahk hasm edildi.

Schuchman'a ayrıca, hapishaneden salıverilmesinden ve üç yıllık denetimli salıverilmeden sonra 18 aylık bir topluluk hapsi ve uyuşturucu tedavisi süresi verildi.
Yorumlar Toplam Yorum Henüz yorum Yapan Yok


Yorum Yap


Scroll to Top