hack-haber

WikiLeaks Kurucusu LulzSec ve Anonim Hacker'larla Komplo Kurmakla Suçlandı

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'a karşı, meşhur LulzSec ve "Anonim" bilgisayar korsanlığı gruplarına bağlı olanlar da dahil olmak üzere bilgisayar korsanlarıyla işbirliği yapmakla suçlanan, yerini alan bir iddianame açtı.

Yeni yerini alan iddianamede , Mayıs 2019'da Assange aleyhine açılmış olan önceki 18 sayı iddianamenin ötesinde herhangi bir ek suçlama bulunmuyor, ancak "Assange'ın daha önce suçlandığı iddia edilen bilgisayar saldırılarını çevreleyen komplonun kapsamını genişletiyor" dedi.

Mayıs 2019'da Assange 18 sayımla suçlandıeski ABD Casusluk Yasası uyarınca, eski askeri istihbarat analisti Chelsea Manning'den aldığı 2010'daki popüler WikiLeaks web sitesinde yasadışı olarak sınıflandırılmış askeri ve diplomatik belgeleri yayınladığı için.

Assange'ın, sınıflandırılmış bir ABD Savunma Bakanlığı bilgisayarına şifre karmasını kırmak için Manning ile işbirliği yaparak bu gizli belgeleri elde ettiği iddia edildi. Çarşamba günü

açılan yeni iddianameye [ PDF ] göre Assange ve WikiLeaks'teki diğerleri, Avrupa ve Asya'daki konferanslarda bilgisayar korsanlarını da işe aldı ve onlarla WikiLeaks'e bilgisayar müdahaleleri yapmak için komplo kurdu.

WikiLeaks'in ilk günlerinden beri Assange, "Avustralya'daki ünlü genç hacker" olarak kendi tarihi hakkında konferanslarda konuştu ve diğerlerini WikiLeaks için bilgi edinmeye teşvik etti.

"2009'da Assange, Rastgele Hacking konferansına WikiLeaks'in ABD Kongre'sinin belge dağıtım sistemi içindeki" küçük bir güvenlik açığından "yararlanarak Kongre Araştırma Servisi'nden kamuya açık olmayan belgeler elde ettiğini söyledi ve ardından" [t ] Eğer gerçekten baksaydınız, herhangi biriniz bulacağınız şeydir. "dedi.

Sadece bu değil, iddianame Assange'ı 2010 yılında bir NATO ülkesinin (Kuzey Amerika ve Avrupa'dan 30 üye devlet) bir devlet bilgisayar sistemine yetkisiz erişim elde etmekle de suçladı.

İki yıl sonra, Assange doğrudan saldırı grubunun bir lideriyle iletişim kurdu LulzSec (o zamana kadar FBI ile işbirliği yapıyordu) "ve ona saldırmak için hedeflerin bir listesini verdi.

Assange, bir hedefle ilgili olarak LulzSec liderinden posta ve belgeleri, veritabanlarını ve pdf'leri aramasını (ve WikiLeaks'e sağlamasını) istedi. Başka bir iletişimde Assange, LulzSec liderine saldırıya uğramış materyallerin en etkili sürümünün CIA, NSA veya New York Times, "dedi.

Assange ayrıca, "Anonim" ve LulzSec'e bağlı bir bilgisayar korsanı tarafından bir ABD istihbarat danışmanlığı şirketine karşı işlenen bir veri ihlalinden WikiLeaks e-postaları da aldı ve yayınladı. Bu hacker'a göre, Assange dolaylı olarak o kurban şirketi tekrar spam göndermesini istedi. "

Assange, Ekvador iltica aniden geri çekildikten sonra Nisan 2019'da Londra'da tutuklandı ve daha sonra İngiltere hapishanesinde 50 hafta hapis cezasına çarptırıldı.2012 yılında yaptığı kefalet koşullarını ihlal için

48 yaşındaki bir Eylül duruşma bekleyen şu anda o anda ABD'ye iade edilebileceğini bekliyor İngiltere, hangi hapiste.

Tüm davalar için hüküm giymesi halinde Assange, "ABD tarihinin gizli bilgilerinin en büyüklerinden biri" nde yer aldığı iddiasıyla ABD hapishanesinde toplam maksimum 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.
Yorumlar Toplam Yorum Henüz yorum Yapan Yok


Yorum Yap


Scroll to Top